Inauguracja Roku Górali

tesouraZ udziałem zaproszonych gości we wtorek 23 marca 2021 r. odbyła się inauguracja Roku Górali w województwie śląskim. Wydarzenie, które ze względu na sytuację epidemiczną w kraju miało formę webinarium, zorganizowały Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

– Bardzo się cieszę, że młodzież podejmuję tematykę góralską, dzięki temu tradycja łączy się z nowoczesnością – stwierdziła otwierając spotkanie Beata Białowąs, pełniąca funkcję Członka Zarządu Województwa Śląskiego, odpowiedzialna m.in. za sprawy edukacji, nauki i współpracy z młodzieżą. – Rolą zaś naszą, instytucji, stowarzyszeń, fundacji, jest promowanie góralszczyzny, a ten rok na pewno wydatnie w tym pomoże – dodała przedstawicielka władz województwa.

W ramach spotkania uczestnicy mieli możliwość m.in. obejrzenia interesującego wykładu bielskiego historyka Jacka Kachla pt. „Bogactwo tradycji góralskich w Beskidach”, zapoznania się z pracami laureatów konkursu „Młode skarby góralszczyzny” oraz zabrania głosu w dyskusji, która w jego trakcie rozgorzała na chacie.

W imieniu organizatorów Anna Niemiec-Warzecha, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej oraz Władysław Mąsior, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, przedstawili program kolejnych wydarzeń zaplanowanych do przeprowadzenia z okazji Roku Górali w obu placówkach.

Poniżej znajduje się pełny zapis spotkania inaugurującego Rok Górali w województwie śląskim. Zapraszamy do oglądania!

 

 


Drukuj